Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram

CncServisi Sınırsız Hizmet Anlayışı İle...

İLETİŞİM

MDF Nedir? MDF Çeşitleri Nelerdir?

MDF Nedir? MDF Çeşitleri Nelerdir?
  • ,

MDF Nedir? MDF Çeşitleri Nelerdir?

MDF nedir? MDF Çeşitleri Nelerdir?

MDF, en popüler mobilya malzemelerinden biridir. Açılımı Medium Density Fiberboard yani Türkçe anlamı ile orta yoğunluklu lifli levhadır. Doğada MDF bulunmaz, insan yapımı ahşap bir malzemedir. Sunta ve MDF arasındaki farkları yazımızın ilerleyen kısımlarda paylaşacağız ancak önden şunu söylemek gerekir ki MDF aslında orta yoğunluklu sunta olarak tabir edilebilir. Suntaya oranla daha kaliteli, daha dayanıklı ve daha maliyetlidir ancak temelinde suntanın kalını olarak da söyleyebiliriz.

MDF Nasıl Üretilir?

Suntanın üretim prosesi ile benzerdir ancak farkı kullanılan malzemedir. Sunta üretimi talaştan yapılır, MDF ise liften üretilir. Ahşap liflerin ısıl işlemleri uygulanır ve sıkıştırılır. Böylece MDF üretilmiş olur. MDF üretiminde ilk işlem yontmadır. Yontma ile MDF’nin ham maddesi olan lifler ortaya çıkar. Liflerin elde edilmesi için ağaç parçaları küçük boyutlarda öğütülür ve ufak parçalar haline getirilir. Sıkıştırma işlemi hemen gerçekleşmez. Yontma işleminden sonra liflerin belirli bir nem oranına sahip olması gerektir. Bu nem oranına ulaşmak için kurutma işlemi yapılır. Kurutma işlemi tamamlandıktan ve lifler gereken nem oranına ulaştıktan sonra sıra yapıştırma ve sıkıştırma işlemindedir. Burada devreye tutkal girer ya da bir nevi sentetik reçine diyelim. Bu yapıştırıcı yardımı ile parçacıklar birbirine yapıştırılır. Yüzey kısımlarının düz bir şekil haline gelmesi için işlem uygulanır. Sıra sıcak preslemeye geldi. Sıcak presleme yapılmasındaki amaç MDF kalınlığını oluşturmaktır. Lif parçaları sıkıştırılır. Sıkıştırılan lifin yüzeyi pütürlü olabilir. Bu pütürlerin giderilmesi için malzemenin iki yüzeyi de zımpara yapılır. Zımpara işleminin ardından artık MDF şekillendirmeye hazır hale gelir. Bundan sonrası ustaların elinde!

MDF Nerelerde Tercih Edilir?

MDF pek çok alanda kullanılabilir. Üzeri çeşitli dekor kağıtlarıyla kaplanabilir. MDF, lake mobilyada da sıklıkla kullanılır. Dayanıklı ve şık yapısı dışında aynı zamanda seri üretime de uygundur. Bu nedenle en çok tercih edilen mobilya malzemelerindendir. MDF’leri sadece mobilya malzemesi olarak düşünmeyelim aynı zamanda mutfak ve banyo gibi yoğun nemli yerlerde de kullanımı uygundur. Neme ve suya olan dayanıklı yapısı nedeniyle özellikle banyo dolaplarında ya da mutfak çekmecelerinde kullanılabilir. Aynı zamanda ofis mobilyası olarak da tercih edilen malzemelerdendir. Fiziksel özellikleri ile bir anlamda masif ağaç malzemesine alternatif olarak kullanabilmek mümkündür. Her noktası homojen yoğunlukta olduğu için kullanımı kolay bir malzemedir. Yüzey ve kenarlarına uygulanan vidaları iyi tutar, boyama ve dekoratif folyo uygulanabilir. Aynı zamanda ahşap kaplama ya da PVC gibi yüzey uygulamaları için de iyi bir zemin oluşturur. Üzerine lake işlemi uygulanarak ya da tek yüz kaplanarak her türlü yüzey işlemi için uygun hale getirilir. Lake işlemi demişken, şimdi gelin bundan bahsedelim biraz.

Lake Nedir?

Dekorasyon anlamında sık kullanılan terimlerden biridir lake. Ahşap, sunta MDF gibi malzemelerden üretilir ve daha sonra selülozik boyalarla istenilen renkte boyanır. Bu şekilde üretimi gerçekleşen mobilyalara lake denir. Diğer bir tanımla lake, astarlama tekniği ile yapılan bir cilalama yöntemine verilen isimdir.

MDF ile Sunta Arasındaki Fark Nasıl Anlaşılır?

MDF’nin tanımını yaparken sunta ile benzer üretim aşamalarından geçtiğini sadece aralarında malzeme farkı bulunduğunu söylemiştik. Şimdi gelin sunta ve mdf arasındaki farklara daha yakından göz atalım.

Sunta presleme işleminden dolayı daha kolay deforme olabilir. MDF, sunta ve suntalama oranla daha iyi preslendiği için daha dayanıklıdır.
Sunta nemli ortamda şişme yapabilir, suya dayanıksızdır. MDF sıkı preslendiği için şişme yapmaz ve su ile arası iyidir. Ayrıca nemli ortamlarda da kullanımı uygundur.
Sunta daha hafif bir malzemedir. MDF suntaya göre daha kalındır ve daha ağır bir malzemedir.
Sunta, montaj sırasında deforme olabilir çünkü hassas bir malzemedir. Ancak MDF dayanıklıdır, montaj işlemi sırasında herhangi bir sorun çıkarmaz.

MDF-Lam Nedir?

MDF’den bahsetmişken MDF-Lam sularına dalmamak da olmaz. MDF-Lam, ham MDF levhanın üzerine sektörel kağıtların kaplanması ile oluşan dekoratif bir MDF levha ürünüdür. Sektörel kâğıttan kastımız binlerce renk ve desene sahip kağıtlar. Bu kağıtlar MDF tablanın üzerine kimyasal reçine ve sıcak presleme ile yapıştırılır ve böylece desenin ayrılması engellenir. MDF- Lam suya ve ısıya dayanımı yüksek kağıtlar ile yapılır bu sayede ham MDF levhadan daha özellikli bir ürün ortaya çıkmış olur. Özellikle mobilya sektöründe ve dekoratif ürünlerin kullanımı için uygun bir malzemedir ve günümüzde mutfak dolapları, dekoratif masa ve sehpalar başta olmak üzere pek çok alanda kullanımı yaygındır. MDF ile MDF-Lam arasındaki fark, yüzeydeki melamin katmanıdır.

Duralit MDF Nedir?

MDF çeşitlerinden biri de duralit MDF’dir. Duralit, çok kolay işlenebilen bir levhadır. Dayanıklıdır ve deforme olma olasılığı azdır. Bu nedenle en çok tercih edilen MDF modellerinden biridir. Özellikle marangoz sektöründe mobilya üretilmesi için kullanılan duralit, çeşitli hammadde ve ahşap artıklarının preslenmesi sonucu üretilen bir tahta çeşididir. Çok kolay işlenebilen bir levhadır.

MDF, sunta, suntalam, MDF- Lam, duralit MDF derken karşımıza çok geniş bir yelpaze çıkıyor. Tüm bu malzemelerin kilit noktası doğru makinalarda, doğru presleme, ebatlama, bantlama gibi detayların yapılması ve malzemenin deforme olmadan düzenli bir şekilde üretime hazırlanmasıdır. 


Paylaş :