Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram

CncServisi Sınırsız Hizmet Anlayışı İle...

İLETİŞİM

Membran Nedir? Membran Ne İşe Yarar?

Membran Nedir? Membran Ne İşe Yarar?
  • ,

Membran Nedir? Membran Ne İşe Yarar?

Membran Nedir? Membran Ne İşe Yarar?

Su, vazgeçilmez yaşam kaynağımızdır. Yalnızca sağlımız için değil yaşamımızı idame ettirebilmemiz için de vazgeçilmez değerlerimizden biridir. Su, hayatı her anlamda rahatlatır; sağlığımızı korur, günlük ihtiyaç çarkımızın dönmesini sağlar. Kısaca su varsa hayat vardır. Ancak bu kadar hayatımızın ortasında ve vazgeçilmez olmasına rağmen tam tersi bir etkiyle çeşitli zararlar da verebilir. Hatta bu hasarlar yıkıcı ve tehlikeli boyutlarda da olabilir. Su yalıtımının eksiksiz ve doğru bir şekilde, kaliteli malzemelerle yapılmaması çeşitli felaketlerin de ne yazık ki önünü açacak boyuta getirir. İşte bu noktada su yalıtımının önemi tartışılmaz bir gerçek olarak hayatımızda yerini alır. İnşaat sektörünün olmazsa olmazı olan su yalıtım sistemleri, yapıları nem ve suyun etkisinden uzak tutar. Bu sayede binalar uzun ömürlü olur ve dayanıklılık oranı da yükselir. Su izolasyonunda binaların çatısı önemlidir ve izolasyon ilk olarak buradan başlar. Çatı altı zeminlerinin ve çatı iskeletinin dış etkenlerden olabildiğince izole edilmesi gerekir. Doğal afetler ansızın ve kaçınılmaz olarak hayatımıza girer. Ne zaman karşılaşacağımızı bilmediğimiz için de hazırlıksız yakalanmak birçok felaketin oluşmasına neden olur. Bu gibi durumlarda önlem almak hayat kurtarır. Su izolasyonu sayesinde konforlu ve güvenli bir şekilde yaşamak da mümkün olur. Binaların zemini, onların temelidir. Toprakta bulunan nem ve basınçsız su, beton gözeneklerinde geçebilir ve binada bir takım küflenmelere, rutubete yol açabilir. Sıvalar çatlayabilir ve ahşap malzemeler çürüyebilir. Binanın ya da yapının zarar görmesi için basınçlı ve şiddetli suya gerek yoktur, küçük birtakım sızıntılar bile binayı içten içe çürütmeye başlayacaktır. Bu çürüme eğilimi başta can kaybı olmak üzere çeşitli tehlikeleri de beraberinde getirecektir. Peki bunun için ne yapmak gerekir? Elbette ilk ve en önemli alacağımız önlem su yalıtım sistemidir. En temel izolasyon malzemelerinden biri membrandır. Bugün sizlere membran hakkında bilgiler vereceğiz. Dilerseniz önce membran nedir, membran ne demek kısaca değinelim.

Membran nedir, kısaca…

Membran ne demek kısaca değinelim. Membran, su ile temas hakinde olan yüzeylerin alt ya da üst tabakasına serilen en temel izolasyon malzemelerinden biridir. Membran, su geçişini önler bu sayede binaların kuru kalmasını ve nemden korunmasını Sağlar. Membran ne işe yarar sorusunun yanıtı ile devam edelim. Membran, içeri ve dışarı su geçişini önler bu sayede beton, inşaat teli ve tuğla gibi temel inşaat malzemeleri korunur ve uzun ömürlü olur. Yanı sıra binalar da bu temel malzemelerin korunmasıyla birlikte çok daha sorunsuz bir şekilde uzun yıllar ayakta kalabilir. Membran çeşitleri ve modelleri birden fazladır. Kalitesine, yapısına ve fiyatına göre membran modelleri bulmak mümkündür. Membran çeşitleri nelerdir sorusunun yanıtı ile devam edelim. Yukarıda da sözünü ettiğimiz gibi farklı yapıda, kalitede ve fiyatta membran çeşidine rastlamak mümkündür. Temel su izolasyon malzemelerinden olduğu için her zaman sık tercih edilen malzemeler arasındadır. Polimer, polietilen, bitümlü, modifiyeli, PVC, TPO, EPDM gibi farklı membran türleri vardır.

Membran seçerken nelere dikkat etmek gerekir?

Membran, yapı sektörünün en çok kullandığı malzemelerden biridir. Kullanışlı olmasının yanı sıra ekonomik açıdan da caziptir. Teknolojik gelişmelere bağlı olarak membran uygulama tiplerinde ya da malzemelerde çeşitlilik vardır; teknolojinin faydaları her sektörde etkisini gösterir. Membran satın alırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlardan birkaçı; kalınlık, donatı, sıcaklık dayanma özellikleri, kullanılacak bölgenin iklimi, soğuk hava dirençleri, yangın gibi olaylara karşı dayanıklılık gibi.

Membran kaplamanın avantajları nelerdir?

Özel olarak tasarlanmış membran çeşitleri, nemi karşılamaya ve korumaya yardımcı olur. Yer karosu, döşemeler, çatı, pencere gibi yerlerin nemden uzak kalmasını ve kuru olmasını sağlar. Bu sayede yapılan ve malzemelerin kullanım ömrünü arttırır. Membran kaplamalar pek çok yer için idealdir. Tek bir kullanım alanı yoktur. Nemin kesilmesi ve kuru zeminlerin oluşmasının gerekli olduğu her yerde işlevini gerçekleştirir. Yüzme havuzlarının tanklarının, rezervuarların, kiremitli çatıların altındaki su yalıtımının, tarım alanlarının, bahçelerin ve seraların kusursuz bir şekilde su yalıtımının gerçekleşmesini sağlar. Membran hammaddesi nedir sorusunun yanıtı ile devam edelim. Membran kaplamalar çok katmanlı plastik, modifiye bitüm ve fiber cam şilte içerir; plastik takviyeli bitümlü bir su yalıtım tabakasıdır. Su geçirmez olan bir yapıya sahiptir. Temelinde plastik olduğundan zamanla eskime ya da çürüme gibi bir sorun görülmez. Plastik, kaliteli bir yapıda olduğu zaman bozulma görülmez. Bu noktada kaliteli membran olması önemlidir ki membran fiyatlarını belirleyen de bu malzemelerin kalite standartlarıdır.

Membran fiyatları

Piyasada farklı modelde ve çeşitte membran bulmak mümkündür. Membranın fiyatını ürünün markası ve modeli veriler. Genellikle ürünün kalınlığı, kalitesi, içeriği, yapısı, sıcaklık dayanıklılığı ve teknik özelliklerine bağlı olarak fiyatlandırma yapılır. Bu nedenle tek fiyat değil ürüne ve modele bağlı olarak değişen farklı fiyatlar söz konusudur.


Etiketler :
Paylaş :